انواع پاچنبری

پا چنبری چهار نوع می باشد.

۱- وضعیتی : پاچنبری وضعیتی حالتی است که در آن پا طبیعی بوده اما به یک وضعیت غیرطبیعی می چرخد. در این حالت وضعیت قرارگیری استخوانها در مقابل یکدیگر طبیعی بوده و معمولاً از طریق کشش یا یک دوره گچ گیری کوتاه مدت قابل تصحیح می باشد.

۲- تراتولوژیک (ثانویه به بعضی اختلالات مادرزادی ): این حالت ثانویه به اختلالات عصبی نظیر اختلال شکل گیری مهره های کمری ایجاد می شود.

۳- سندرمی : این حالت وابسته به یک سری اختلالات ژنتیکی ایجاد می شود. پاچنبری فرمهایی تراتولولوژیک و سندرمی و تقریباً در اکثر موارد برای درمان پا چنبری نیاز به درمانهای جراحی  دارند. اما با اینحال گچ گیری می تواند تا قبل از عمل به منظور کشش بافت نرم کمک کننده باشد.

۴- مادرزادی : پاچنبری مادرزادی حالتی است که در آن استخوانهای پا بدون آنکه بعلت عصبی، عضلانی یا سندرمی درگیر باشند، از همان بدو تولد دچار بدشکلی می باشند.

پاي چنبري يا كلاب فوت

?نوعي بيماري مادرزادي كه با ناهنجاري پا بروز ميكند

?دراين بيماري پنجه هاي پا به داخل و پاشنه به خارج چرخيده و چين عميق در كف پا ايجاد شده و پا از مچ به پايين متمايل شده است

?عضلات ساق ضعيف است و سايز پا نيز كوچكتر از نرمال است

?بيشتر نوزادان پسر درگير هستند و ميتواند يك پا يا هردوپا را درگير كند

?شدت بيماري ميتواند خفيف تا شديد باشد

?به محض تشخيص بايد درمان شروع گردد

?درحال حاضر درمان با روش گچ گيري سريال به روش پونستي انجام ميشود

?نوزاد بطور هفتگي ويزيت شده و ابتدا پا در وضعيت اصلاحي ماساژ داده شده و بعد گچ گيري ميشود

?بتدريج با گچ وضعيت پا اصلاح ميگردد

?ممكن است تا ٦ هفته بطور سريالي گچ گيري شود

?در جلسات پاياني ممكن است نياز به آزادسازي تاندون آشيل گردد كه بطور سرپايي انجام ميشود

?ممكن است موارد خيلي شديد و مقاوم بعد از سن ٦ ماهگي تحت جراحي قرار گيرد

?مهم ترين جزء درمان ، شكيبايي والدين و همكاري ايشان ميباشد

?چه درمان بصورت گچ گيري سريال باشد و چه بصورت جراحي ، پس از اصلاح حتما تاسن دبستان نياز به كفش طبي و بريس ميباشد

?بدليل احتمال عود بالا حتما بايد پوشيدن كفش و بريس رعايت شود

?در گذشته توصيه ميشد كه كفش كودك را جابجا كرده و كفش پاي راست را به پاي چپ و بلعكس پوشاند اما امروزه توصيه به كفش طبي مخصوص بنام ريورس لست كه توسط مهندسين ارتوپدي فني ساخته ميشود ميگردد

?همچنين بريس مخصوصي كه شب ها براي كودك بسته ميشود و پا هارا دروضعيت  چرخش به خارج نگه ميدارد بنام دنيس براون

?درصورت عدم درمان ،فرد دربزرگسالي روي لبه خارجي پاي خود راه خواهد رفت

?درمان در بزرگسالي ،برش دادن استخوانهاي پا و جوش دادن آنها بيكديگر است

?بيماران درمان شده عموما سايز پاي دو الي سه شماره كوچكتر از افراد عادي جامعه دارند

کلاب فوت یا پا چنبری چه نوع ناهنجاری مادرزادی است

کلاب فوت یا پاچنبری شایعترین بیماری مادرزادی پا است. نوزادی که با این عارضه متولد میشود در اولین نگاه تشخیص داده میشود. پای بچه به طرف داخل منحرف و کج شده و شکل طبیعی ندارد. حتی بعضی از والدین قبل از تولد نوزادشان توسط سونوگرافی از عارضه او مطلع میشوند. با وجود راحت بودن تشخیص این بیماری متاسفانه درمان آن همیشه به آسانی میسر نیست.

♦️شیوع کلاب فوت چگونه است

این ضایعه مادرزادی از هر هزار تولد در یک نوزاد دیده میشود. شدت آن البته در بیماران متفاوت است. شیوع آن در پسران دو برابر دختران است. در نیمی از موارد بصورت دو طرفه دیده میشود. علت ایجاد آن ناشناخته است. در یک چهارم بیماران یک سابقه خانوادگی از این بیماری وجود دارد. اگر شما یا همسرتان یا یکی از فرزندانتان این عارضه را دارد احتمال اینکه فرزند بعدی شما دچار این مشکل شود بین 5-3 درصد است.

اگر هر دو والدین، مبتلا به این بیماری باشند فزند آنها به احتمال 15 درصد به بیماری مبتلا خواهد شد. بچه هایی که کلاب فوت دارند احتمال اینکه مشکلات دیگری در مفصل ران داشته باشند وجود دارد پس مفصل ران این بچه ها باید با دقت بیشتری به توسط پزشک معاینه شود.

علت کلاب فوت یا پا چنبری به درستی مشخص نیست ولی به نظر میرسد عدم تعادل بین عضلات اطراف مچ پا و کف پا در دوران جنینی میتوان در ایجاد آن موثر باشد.

این بیماری ممکن است همراه با در رفتگی مادرزادی مفصل ران باشد پس در همه این بیماران باید مفاصل ران بدقت معاینه شوند.

در بیماری های میلومننگوسل و آرتروگریپوز هم ممکن است کلاب فوت دیده شود.

علائم کلاب فوت

علائم کاملا واضح است. پا به طرف داخل میچرخد و کف پا به سمت داخل و یا حتی بالا قرار میگیرد. پا و ساق طرف مبتلا کوتاه تر و لاغرتر از طرف سالم هستند.

تغییر شکل پا در این بیماری را در واقع سه تغییر اصلی میدانند که عبارتند از :

♦️اداکشن و سوپینیشن کف پا : به این معنی که انگشتان و استخوان های کف پا به سمت داخل منحرف شده و به سمت خارج میچرخندکوچک بودن پاشنه و چرخش پاشنه به سمت داخلانحراف مچ پا و کف پا به سمت پایین که به آن اکواینوس Equinus هم میگویند

این عارضه دردناک نیست ولی اگر درمان نشود بتدریج بدتر شده و موجب ناتوانی در راه رفتن و لنگش میشود. در صورت عدم درمان، این بیماران بجای اینکه در موقع راه رفتن کف پایشان را بر زمین بگذارند روی لبه خارجی پا راه میروند. پایشان پینه های بزرگ و دردناک میبندد، نخواهند توانست کفش بپوشند و در تمام عمرشان یک پای دردناک خواهند داشت که تا حد زیادی مانع فعالیت و داشتن یک شغل مناسب میشود.

کلاب فوت یا پا چنبری چگونه درمان میشود⁉️

هر بیمار کلاب فوت یا پاچنبری نیاز به درمان دارد. این بیماری خودبخود خوب نمیشود. ایده آل درمان، تصحیح تغییر شکل پا است بطوریکه بیمار صاحب یک پای با کارایی خوب و بدون درد شود. در حالت ایستاده کف پا کاملاٌ روی زمین قرار گیرد، پا خوب حرکت کند و روی آن پینه نبندد و بیمار نیازی به پوشیدن کفش های مخصوص نداشته باشد.

♻️درمان غیر جراحی

درمان هرچه سریعتر بعد از زایمان باید شروع شود. در 15-10 سال اخیر موفقیت های زیادی در درمان غیرجراحی این عارضه بدست آمده است. شدت بیماری هر اندازه باشد معمولاٌ درمان ابتدا با روش های غیر جراحی شروع میشود. پزشک متخصص ارتوپدی، پای بچه را با مانورهای بخصوصی و در وضعیت های خاصی گچ گیری میکند.

درمان جراحی کلاب فوت

گاهی اوقات روش ذکر شده برای درمان کافی نیست و لازمه درمان استفاده از عمل جراحی است. این وضعیت در حدود 5 درصد بیماران اتفاق میفتد. جراحی معمولاً در سنین 12-6 ماهگی انجام میشود. در حین جراحی پزشک جراح ارتوپد، با بریدن لیگامان ها و تاندون های خاصی، استخوان ها را در وضعیت مناسب قرار میدهد. سپس استخوان ها را بمدت شش هفته با پین در همان وضعیت نگه میدارد. بعد از جراحی گچ گیری انجام میشود و تمام اندام تحتانی بچه در یک گچ بلند قرار داده میشود

بعد از شش هفته پین ها و گچ خارج میشوند و بمدت چهار هفته دیگر برای بچه یک گچ کوتاه تر گرفته میشود. بعد از آن بچه باید برای یکسال یا بیشتر از بریس استفاده کند تا عارضه عود نکند. در حدود 50 -5 درصد بچه ها تغییر شکل پا با عمل جراحی اول بطور کامل خوب نمیشود و نیاز به عمل جراحی دوم پیدا میکنند. پاهای بچه هایی که برای درمان آنها از روش جراحی استفاده شده است معمولاً سفت تر و کمی خشک تر از استفاده از روش غیر جراحی است.