صافی کف پا :

در عارضه صافی کف پا، که در علم پزشکی با اصطلاح “پس پلانوس” نیز از آن یاد می‌شود، قوس ملایم بخش داخلی کف پا، دقیقاً در مقابل پاشنه، از بین می‌رود. اگر این قوس تنها در زمان ایستادن از بین برود و هنگام بلند شدن کف پا از زمین دوباره ایجاد شود، با عارضه صافی انعطاف‌پذیر یا نرم کف پا روبه‌رو هستیم. اما چنانچه کف پا در هر دو حالت، ایستاده و بلند شده از زمین، صاف باشد، با عارضه کف پای صاف سخت مواجه هستیم. درمان صافی کف پا با فیزیوتراپی، ورزش های کف پای صاف و حرکات اصلاحی همزمان با استفاده از کفش و کفی مناسب امکان پذیر می باشد.

 

تفاوت بین علامت و نشانه این است که بیمار علایم صافی کف پا را احساس می‌کند و گزارش می‌دهد، اما دیگران از جمله پزشک متوجه نشانه‌ها می‌شوند. درد مچ پا یک علامت و تورم آن یک نشانه است.

علائم این عارضه گوناگون‌اند و معمولاً به شدت آن بستگی دارند. برخی از توزیع نامساوی وزن بدن رنج می‌برند و پاشنه کفش‌شان، اغلب یک لنگه‌ی آن، سریع‌تر از حالت عادی پاره می‌شود. رایج‌ترین علائم صافی کف پا عبارت‌اند از:

درد مچ پا (قسمت داخلی)، که گاهی با تورم نیز همراه است.

درد پا به طور کلی

درد کف پا در قسمت قوسی شکل

درد عضله ساق پا

زانودرد

درد مفصل ران

درد پشت و کمر

درد قسمت پایین پا

افراد دارای کف پای صاف از خشکی یک یا هر دو پا رنج می‌برند.

کف یک یا هر دو پا ممکن است هنگام قرار گرفتن روی زمین کاملاً صاف شود یا قوس اندکی داشته باشد.

کفش‌ها به شیوه متفاوتی ساییده می‌شوند.

عوارض:

صافی کف پا بر هم‌ترازی بدن و شیوه ایستادن، راه رفتن یا دویدن فرد اثر می‌گذارد و احتمال بروز درد در مفصل ران، درد زانو یا مچ پا را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. افراد مبتلا به دیگر مشکلات پا به طور همزمان از کف پای صاف نیز رنج می‌برند یا این مشکل باعث تشدید مشکلات دیگری مانند موارد زیر می‌شود:

التهاب تاندون آشیل

آرتروز مچ‌ یک یا هر دو پا

آرتروز یک یا هر دو پا

پینه شست پا

انگشت پای چکشی

التهاب تاندون درشت نی خلفی

درد جلوی ساق پا

تشخیص پاها صاف:

برای پیدا کردن این که اگر پای تخت دارید، به قوس پای خود نگاه کنید تا ببینید آیا زمین لمس می شود.

تمرین های ورزشی برای اصلاح کف پای صاف :

ارائه برنامه ی تمرین اصلاحی برای کف پای صاف باید به گونه ای باشد که اهداف زیر را تأمین کند:

  • عضله درشت نی قدامی تقویت شود.
  • عضلات درون گرداننده تقویت شوند.
  • عضلات برون گرداننده تحت کشش قرار گیرند (نازک نی بلند،کوتاه و طرفی)
  • تاندون آشیل و عضله ی دو قلو پشت ساق تحت کشش قرار گیرد.

تمرینات ورزشی زیر را حداقل دوبار در روز انجام دهید تا فرایند ترمیم و بهبودی شما تسریع شده و درد با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند.

تمرین یک :

نرمش کششی تاندون آشیل و فاشیای کف پا :

اولین کاری که در آغاز صبح انجام می دهید می تواند این تمرین باشد. مطابق شکل یک باند الاستیک یا یک حوله را دور قسمت برجسته ی پا که کمی پایینتر از انگشتان است قرار دهید،‌ زانو را مستقیم نگه دارید و پنجه پا را به سمت صورت بکشید و این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این تمرین را سه مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

تمرین دو:

در حالی که نشسته اید یک حوله را روی زمین گذاشته و کف پای خود را روی آن قرار دهید. سعی کنید در حالیکه پاشنه شما روی زمین بی حرکت است با انگشتانتان ملحفه را به سوی خودتان چین داده و به عقب بیاورید و سپس برعکس، سعی کنید با انگشتان خود حوله را صاف کنید. بعد از مدتی که به این نرمش عادت کردید بر روی جلو حوله یک وزنه سبک قرار داده و سعی کنید همین نرمش را انجام دهید. با گذاشتن وزنه در واقع انجام دادن نرمش را کمی مشکل تر کرده اید.

تمرین سه:

 

توپ تنیس را زیر کف پا گذاشته و با کف پای خود آنرا غلت بدهید. این کا را ابتدا در حالت نشسته انجام بدهید و بعد از اینکه در انجام آن متبحر شدید آنرا در حالت سر پا انجام دهید. در حال انجام آن سعی کنید کف پا را با نیروی ملایمی به توپ فشار دهید.

 

تمرین چهار:

با پای برهنه روی لبه خارجی پا راه بروید، این حرکت باعث تقویت عضلات به داخل چرخاننده پا می شود.

تمرین پنج:

برای تقویت عضله درشت نی قدامی و کشش وتر آشیل در حالی که پا را به داخل می چرخانید، روی پاشنه پا راه بروید.

تمرین شش:

روبروی یک دیوار بایستید و کف هر دو دست را روی دیوار قرار دهید به طوریکه کف دستها در امتداد و سطح شانه ها باشند. پای مشکل دار را یک قدم عقب تر از پای سالم قرار دهید. سعی کنید در تمام طول ورزش کف پای شما روی زمین باشد و پاشنه شما از زمین بلند نشود. کم کم زانوی طرف سالم را خم کرده و تنه خود را پایین بیاورید.

بدین ترتیب در عضلات پشت ساق خود احساس کشش میکنید. این وضعیت کشش را 30-15 ثانیه حفظ کرده و دوباره به سر جای اول برگردید. نرمش را 4-2 مرتبه تکرار کنید. هدف از این نرمش کشش دادن عضلات پشت ساق و تاندون آشیل است. این نرمش را روزی 3 بار و هر روز انجام دهید.

 

 

 

درمان:

در موارد شدید پوشیدن کفش مناسب و تجویز کفی های طبی از سوی پزشک باعث تخفیف علائم درد در بیماران می شود.

به افرادی که صافی کف پایشان به علت اختلالات ساختمانی در اندامی مانند کمر یا لگن است توصیه می شود تا از ورزش هایی که مستلزم فشار زیاد بر کف پا هستند پرهیز کرده (ورزش هایی چون: دویدن، پریدن، بسکتبال و…) و به ورزش هایی مثل شنا و دوچرخه سواری بپردازند. این متخصص انجام حرکات ورزشی را که باعث تقویت عضلات داخلی کف پا و انگشتان می شود توصیه می کند.

انجام حرکات کششی برای تقویت تاندون آشیل، ماساژ کف پا، تقویت عضلات داخل کف پا با برداشتن اشیا به کمک انگشتان از روی زمین و در آخر راه رفتن روی پنجه پا سبب سفت شدن عضلات داخلی کف پا و افزایش ارتفاع قوس آن می شود. البته در برخی موارد که این صافی مادرزادی است و استخوان ها در وضعیت نامناسب شکل گرفته اند عمل جراحی انجام خواهد شد.

در کسانی که صافی کف پا دارند قوس طولی کف پا یا کم شده و یا کاملا از بین رفته است و در موارد شدید قسمت داخلی کف پا در حالت ایستادن، با زمین تماس پیدا می کند. همچنین در این بیماران پاشنه پا به سمت خارج منحرف می شود.

استفاده از کفی و یا کفش طبی برای از بین بردن این عارضه بسیار مفید است، چون باعث می شود پا در تمام طول روز در وضعیت مناسب و اصلاح شده قرار بگیرد.